Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nedělní trh v Paříži

6. 5. 2012

nedelni-trh-v-parizi-1.jpgPařížské trhy patří neodmyslitelně k Paříži a k životu Pařížana. Pokud nechodíte alespoň jednou týdně na trh, nevybíráte si ty nejčerstvejší produkty, ryby, sýry, zeleninu nebo ovoce k nedělnímu obědu či večeři na ranním trhu, neangažuje se ve vtipně-důležité konverzaci s prodavači na trhu, tak nejste plnohodnotný Pařížan. Klišé možná zveličené, ale od pravdy nemá daleko. Jedním ze smyslů života Francouzů je umění stolování a cesta k němu vede přes čerstvost, barevnost, různorodost a atmosféru ranních trhů.

Dvouhodinový kurz vaření, zdarma organizovaný městem Paříž (La Mairie de Paris), vede paní, která byla povoláním obchodnicí v oblasti elektroniky a rozhodla se přesedlat nanedelni-trh-v-parizi-2.jpg jiné řemeslo, které bylo blíže jejímu srdci - kurzy vaření pro veřejnost. Nevím, jaká byla odbornice v elektronice, ale je očividné, že ve vaření, výběru kvalitních ingrediencí, stovkách detailů, které dělají z receptu gurmánskou specialitu, se našla a je profesionálkou. S grácií nám vysvětluje, že sezóna lastur „Noix st jacques“ je od ledna do začátku května, že na pánvi se připravují do jedné minuty, že ze stroužku česneku třeba vybrat jeho střed, aby z něj nezůstala v ústech moc silná chuť, že velké fazole je třeba loupat na dvakrát, že pod lasturami „Noix st jacques“ se hodí pláteknedelni-trh-v-parizi-3.jpg jitrničky, že nikdy při vaření netřeba kombinovat dva „nobles“ (ušlechtilé) ingredience (čímž myslí drahé, vzácné druhy jako kachní játra „fois gras“ a lastury „Noix st jacques“). Pod jejím vedením se nám pod rukama mění omáčka z kousků cibulky, mrkve, bílého vína, oranžové části lastur „Noix st jacques“ zvané „Corail“), že z uvařených velkých fazolí, uvařeného rozmixovaného oloupaného česneku a smetany se dá udělat fajnová příloha. A umí toho mnohem mnohem víc... Při poslechu jejích rad se nestíháme s kamarádkou divit, co všechno při vaření ignorujeme a nevíme, téměř se stydíme přiznat, že jsme obě matkami tří dětí.

Lidé se u našeho stánku zvědavě zastavují, italský muž vysvětluje ve svém rnedelni-trh-v-parizi-4.jpgodném jazyce synovi, co právě vaříme, kolemjdoucí pán si položí tašku s nákupem a ukazuje jak pokrájet cibuli na neuvěřitelně drobné kousky. Prodavač stánku od naproti s bábovkovými koláči křičí na celý trh, ať lidé ochutnají jeho volební kaštanovou bábovku. Je neděle 6. května a celá Francie volí a netrpělivě tipuje, jestli to bude Sarko alebo Hollande. Lidé hovoří o současnosti a budoucnosti země, ale jsme ve Francii a v nedělní ráno je prioritou celé země kvalita a chuť nedělního oběda.

Mapka pařížských trhů: http://marches.equipements.paris.fr/

Mária Dopjerová-Danthine, Paristep

 

Náhledy fotografií ze složky Paříž ve dne | Jan Schinko jr.