Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jaro v Jardin des Plantes

2. 5. 2013

jardin-des-plantes-1.jpgPrvní slunečný pařížský víkend v polovině dubna. Stromy slavné pařížské zahrady, jen pár kroků od Seiny, jsou v plném květu a lidé se pomalými kroky plnými touhy se vyhřát procházejí pod komplikovanou síť překroucených větví platanů.

Dubnovou okrasou zahrady je naplno rozkvetlá japonská třešeň v růžovém voňavém šatu, jakoby růžový široký jardin-des-plantes-2.jpgklobouk, vysoký pouze 6 až 8 metrů, ale do šířky svými rozvětvenými větvemi a košatou korunou zabírající úctyhodných 12 metrů. Kvete obvykle na konci března, začátkem dubna, avšak důsledkem chladné a dlouhé zimy, letos právě v polovině dubna je naplno rozkvetlá.

„Jardin des Plantes“ není jen takovou jednoduchou zahradou. Je mozaikou mnoha zahrad, zátiší a botanických klenotů. Zahrad je dohromady jedenáct, mezi nimi například alpská zahrjardin-des-plantes-3-.jpgada, ekologická zahrada, zahrada růží, hornin, pivoněk, ovocná zahrada, zahrada včel a ptáků, či zahrada kosatců.

Velké skleníky byly postaveny v Královské zahradě proto, aby ochránily před mrazem citlivé pomerančovníky. Proto se také skleníky volají „orangeries“. Cílem skleníků bylo ochránit rostliny, které botanici a badatelé nosili z výzkumných cest. Nejstarší skleník postavil Sébastien Vaillant v roce 1714, aby ochránil kávovník určený pro Ludvíka XIV.

Za impozantními budovami skleníků se dostanete k zelenému labyrintu, krouživým chodníkem vedoucímu k jedné z nejstarších kovových konstrukcí na světě: altánku Buffona. V drobném altánku je několik laviček, na kterých se vyhřívají šťastlivci, kterým se podařilo vystihnout chvíli, kdy se místo k sezení uvolní.jardin-des-plantes-4.jpg

Dalšími raritami zahrady jsou Javor krétský (Acer sempervirens), který přinesl z Východu Tournefort v roce 1702, dub (Quercus castaneaefolia), nebo velmi toxický Tis červený (Taxus baccata), ze kterého se v osmdesátých letech minulého století vytěžila jedna z nejúčinnějších látek proti rakovině.

Historickým stromem je jeden ze dvou libanonských cedrů, které z Anglie přinesl Bernard de Jussieu v roce 1734. Jde o nejstarší cedr vjardin-des-plantes-5.jpge Francii, strom má 275 let a 4,70 metrů průměr kmenu. Koluje anekdota, že Bernard de Jussieu rozbil květináče s mladými klíčky cedrů, když nastupoval na loď směrem do Francie, a aby cedry nezahynuly, svůj klobouk použil jako květináč.

Do konce června je v „Grande Galerie de l'Evolution“ výstava o dinosaurech, do října 2013 se koná výstava o hmyzu, do ledna 2014 výstava o žralocích. V zoologické zahradě, která je součástí Jardin des Plantes se do konce dubna můžete setkat a popovídat s krmiči zvířat. Do atmosféry zahrady neodmyslitelně patří kolotoč pro děti, hřiště s prolézačkami, palačinky, bonbóny, čtení knih na lavičkách, pomalé procházkové kroky, nebo kondiční běh sportovců. 

M.D.D., Paristep

Zdroj použitých informací: www.jardindesplantes.net

Další fotografie zde: www.paristep.com/fotoalbum/plantes
 
jardin-des-plantes-6-527.jpg