Jdi na obsah Jdi na menu
 


Plavba po Seině na 'Bateaux mouches'

29. 8. 2013

bateaux-mouches-2.jpgChcete si vychutnat večerní Paříž, vidět její krásy v odrazech nočních svítila, ale po celodenním chození po městě a památkách máte již desítky kilometrů v nohách a hledáte pohodu? Hodinová plavba po Seině před nebo po romantické večeři špatnou volbou určitě nebude.

Proslulý název „bateau–mouche“, v doslovném překladu „loď–moucha“, s mouchou však nemá nic moc společného. Již v 19. století označoval plavby, jejichž cílem bylo převážet různé zbateaux-mouches-3.jpgboží, případně pasažéry, z jednoho místa na druhé na různých řekách a kanálech. Při příležitosti světové výstavy v roce 1867 se dostaly první „bateaux–mouches“ do hlavní města. Lodní konstruktér z Lyonu Michel Feliz vyhrál konkurz a po řece Saône, Burgundskem kanálu, Yonne a Seine dopravil do Paříže třicet lodí vyrobených v jeho dílnách ve čtvrti „la Mouche“, na jihu Lyonu. Od roku 1950 se tyto lodě začaly používat pro turistické účely plavby po Seině.

Přímo zpod zvýrazněné Eiffelovky vyrážíte na hodinovou plavbu po Seině. Plujetebateaux-mouches-4.jpg pod mostem Alexandra III., vedle je budova staré železniční stanice, kterou dnes celý svět zná jako muzeum impresionistů „Musée d' Orsay“, z druhé straně míjíte Louvre, katedrálu Notre-Dame, projíždíte kolem obchodního domu Samaritaine, náměstí Concorde, pařížské radnice Hôtel de Ville a noční plavbu končíte opět pod světélkující železnou dámou.

Projíždíte kolem zakotvených lodí vysíjajících barevná světla do pařížské noci, kolem lodí, které po večerech žijí veselým a bezstarostným životem restaurací, barů, diskobateaux-mouches-5.jpgték, divadel a kaváren. Fascinují vás desítky kilometrů pobřeží Seiny s tisíci, možná desetitisíci lidí ve sváteční náladě. Oslavující, že je pátek večer, že pracovní týden je ukončen a nebo, že jsou na vytoužené dovolené. Sedí, povídají si, z lodě slyšíme smích skupinek, mnozí tančí, někteří nám mávají, my jim máváme zpět. Hledíc na pohodu a štěstí nespočetného množství jedinců na nábřežích Seiny mě "přepadá" pocit, že ačkoli jsou nás miliardy, přece jen každý máme pocit, že jsme středem vesmíru.

V některých chvílích tak málo stačí k tomu, aby byl člověk dokonale šťastný, stbateaux-mouches-6.jpgačí příjemná společnost, láhev vína, "plující" nohy nad Seinou a pohled na nestárnoucí historické budovy Paříže.

Plaveme pod nejstarší most Paříže, „Pont Neuf“, známý také jako most zamilovaných, před mostem „Pont Marie“ nám průvodkyně přes mikrofon říká , že pokud si budeme něco přát , tak do roka se nám to splní. V té chvíli zapomínám na všechny mé velké přání, nic mě nenapadá, vždyť ve chvíli beztížné bezstarostnosti, na vlnách Seiny, za doprovodu francouzských šansonů nepotřebuji nic a to, co budu potřebovat po skončení plavby, na to teď nemyslím.

Plavba končí pod blikající Eiffelovkou písničkou „Aux Champs–Elysées“, ke které se přidávají všichni lidé na lodi.

M.D.D., Paristep

bateaux-mouches-7.jpg