Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tradice chleba Poilâne

3. 1. 2013

poilane-1.jpgČerstvá bageta symbolizuje Francii po celém světě. Žádný turista se nevyhne bagetě s francouzskými sýry a lahvi červeného. Mezi Pařížany, kromě bagety, si svou hrdost tradice a kvalitní přípravy uchovává chléb Poilâne.

A nejen chléb proslavil jméno Poilâne, jejich croissanty a čokoládové pečivo jsou ještě lepší, ještě máslovější a lahodnější, než ty, které najdete v prestižních pekárnách, jejich jablkové koláče jsou častokrát komentované jako „à tomber par terre“ (prostě z jejich lahodné chutě padnete na zadek). Tradičně oblečené prodavačky, s příjemnou dávkou pařížského snobizmu zapadají do vkusně tradičně vyzdobeného interiéru v poilane-2.jpghnědobílých tónech. Ve vánočním období interiér doplňují stovky „Sables“ (suché pečivo připomínající naše perníčky) visících ve výkladu, vám dávají hřejivější pocit, jako pohádkové výklady obchodního domu Galeries Lafayette.

Chléb Poilâne dělaný ze speciální procedury kvašení těsta, se dá koupit i v supermarketech po celé Francii, avšak, pokud ho koupíte přímo v pekárně, zaprvé máte příjemný zážitek ze samotné koupě a zadruhé jeho čerstvost je zaručena.

Historie popsána na webstránce prodejen Poilâne vypráví příběh, jak vše začalo na Saint-Germain-des-Prés, když v roce 1932 Pierre Poilâne otevřel v Paříži svpoilane-3.jpgou první pekárnu. Od té doby se vlastně nic nezměnilo, procedura výroby chleba je stejná, těsto dělané ručně z kvasnic, chléb pečený v peci vyhřívané dřevem. Chléb se skládá ze čtyř ingrediencí: vody, mouky, soli a kvasnic. Sůl pochází ze slaných bažin v Guerande, mouka se mele mlýnským kamenem z nejlepších druhů obilí. Když si koupíte pečivo, odnášíte si ho v papírovém sáčku, na kterém jsou rozepsány ve francouzštině i v angličtině druhy používaného obilí, historie používání a charakteristiky.

Někteří tvrdí, že chléb Poilâne má kvůli kvasnicím kyselkavou příchuť. Já se ztotožňuji s těmi, kteří právě tuto typickou chlebovou chuť a vůni vyhledávají a naše děti ji mají dokonce raději než bagety. U nás se Poilâne toastuje, aby byl křupavý, aby se na něm máslopoilane-4.jpg a sýry roztopili, a nic víc nereprezentuje víkendové rána, jak dlouhotrvající snídaně, když se jedí dlouhé plátky chleba se sýry, máslem a domácí rybízovou marmeládou, nebo kachní paštikou. „Sables“ mají v době Vánoc tvar cválajících jelenů, na Valentýna jsou ve tvaru srdíček a na Velikonoce jsou to zajíčci. S aktuálním lednovým obdobím "galettes des Roise", tradičních tříkrálových koláčů z listového těsta s mandlovou nádivkou, právě v obchodech Poilâne najdete ty nejchutnější. Mnohé pařížské „Brasseries“ mají v jídelníčku jako „tartines“ například s kozím sýrem a salátem, či uzeným lososem.

Prodejny Poilâne najdete na následujících adresách: Saint-Germain-des-Pres (8 rue du cherche-Midi), u Eiffelovky (49 bld de Grenelle), ve čtvrti Marais (38 rue Debelleyme) a dvě prodejny jsou v Londýně.

Maria Dopjerova-Danthine, Paristep

poilane-5.jpg