Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pařížský Polibek

2. 2. 2013

musee-rodin-1.jpgSladké, dráždivé slova plné lásky, šeptané do ucha, či křičené přes vody Seiny, ukradené a darované polibky v ulicích Paříže, v kavárnách, letmé polibky v metru, vášnivé na mostech, v skrytých méně prosvícených uličkách, pod světly pamětihodností, anonymní polibky v taxících, líné v parcích, polibky s návratem do dětství na starých kolotočích, smyslné polibky před uměleckými díly v nesčetných galeriích a muzeích.

Paříž je mozaikou polibků, kterým kraluje mramorový Polibek od Augusta Rodina a svou bílou krásou, jemností svalů, ladností křivek, smyslností a zároveň pruderností půsmusee-rodin-2.jpgobí na smysly návštěvníků z celého světa. „Le Baiser“ - polibek postav z Danteho Božské Komedie, Paola a Francescy, které zabil Francesčin manžel, když je překvapil v objetí, a tak se milenci dostali do pekla.

Všimnete si, že tváře milenců nevidíte, do vašeho vědomí se dostávají doteky a harmonie tvarů, téměř ostýchavě položená ruka muže na stehně ženy, a vášnivé objetí ženy kolem krku muže. Člověk má pocit, že iniciativa objetí a polibku jde od ženy, muž působí v objetí mírně zaskočeně.

Prostory aristokratické kurie „Hôtel Biron“, mramorové, kamenné, bronzové, či onyxové díla Augusta Rodina a jeho žákyně Camille Claudel, zahrada protkaná sochami, slavné sousoší „Porte de l'enfer“ (Dveře do pekla), socha „Stíny“, za kterou se rýsuje silueta Eiffelovky, všudypřítomný pohled na zlatou kopuli Invalidovny - muzeum je nejen ve valentýnmusee-rodin-3.jpgském čase jedním z nejkrásnějších pařížských cílů.

Zahradní prostory muzea nabízejí možnost příjemného a chutného obědu, či posezení při odpolední kávě. Restaurace má jednoduchý vkusný design a jídlo je tu tak kvalitní a čerstvé, že drobná zahradní restaurace slouží i jako polední útočiště nejen turistů, ale i pracujících Pařížanů z okolí muzea. A přepych a luxus Paříže, v ne moc vysoké ceně oběda máte i pohled na zlatou kopuli Invalidovny a Eiffelovku. Vždy je v nabídce jedno teplé jídlo, sýrová quiche je excelentní, polévky výborné, velký výběr čerstvých sendvičů, pečiva a zákusků, kapučíno razantní a pěkně zpěněné.

Od 8. června do 1. září 2013 je socha „Polibek“ přemístěna do vstupní budovy, kde se koná výstava „Rodin, tělo a mramor“. Kvůli rekonstrukčním pracím v budově muzea „Hôtel Biron“ kolem 60 mramorových soch a studií je vystavených ve vstupní budově muzea.

Metro: Varenne (linka 13) nebo Invalides (linka 13, linka 8), RER (linka C)

Maria Dopjerova-Danthine, Paristep

musee-rodin-4.jpg

 

Náhledy fotografií ze složky Paříž skupiny | Jan Schinko jr.