Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dvě pařížská zastavení na místech, jimž se turistický ruch většinou vyhýbá

18. 4. 2016

prochazka-1.jpgPaříž: město výjimečné, vzrušující…, ať už vás baví móda, design, kultura, umění, výtečná kuchyně nebo historie. A letos třeba i město plné nových zážitků a nečekaných setkání. Takže jestliže jste si až do tohoto okamžiku spojovali Paříž jen s Eiffelovkou, bazilikou Sacré-Cœur nebo katedrálou Notre-Dame, je nejvyšší čas to změnit. Paříž toho totiž nabízí mnohem víc. Zveme vás na malou procházku.  

prochazka-2.jpgV Paříži rozhodně neuděláte chybu, když na chvíli zahodíte mapu a vydáte se na známá i ta méně známá místa, která v turistických průvodcích většinou nenajdete. Paříž je plná překvapení a skrytých pokladů. Pokud se na chvíli odvážíte sejít ze zavedených turistických tras, čeká na vás velké dobrodružství. Jděte, kam vás nohy ponesou, ať už do úzké uličky s útulnou kavárnou či barem nebo do záhadných průchodů, plácků, dvorků, kde můžete spolu s místními v klidu posedět a relaxovat.
 
Je-li město nad Seinou vaším dlouho odkládaným přáním, je nevyšší čas to změnit a pustit se do plánování. Co byste řekli třeba eurovíkendu v Paříži? Je totiž úplně jedno, kolikrát jste tady byli, ne nadarmo se říká, že Paříž je nejdříve lákavá a po čase návyková.
 
Place Dauphine – jedinečné místo, kde ruch a šum velkoměsta střídá oáza klidu
prochazka-3.jpgDauphinovo náměstí najdete v 1. obvodu na ostrově Cité, ležícím uprostřed Seiny. Tedy na tom stejném místě, kde se kdysi na malém ostrůvku ve tvaru lodi zrodila romantická Paříž. Kdyby se na ostrově Ile de la Cité neusídlily ve 3. století před Kristem keltské kmeny, kmen Parisiů, jenž dal Paříži jméno, nevyjímaje, přišli by všichni nenapravitelní snílci, romantici a dobrodruzi o své srdeční město.
 
prochazka-4.jpgPoznávacím znamením tohoto náměstí je jeho obdélníkový tvar, přičemž zadní špice trojúhelníku směřuje do středu kamenného mostu Pont Neuf (Nového mostu), jenž tak trochu klame svým názvem. Ve skutečnosti se totiž jedná o nejstarší most v Paříži.
 
Place Dauphine má mezi místními pověst krásného, poklidného a ultraromantického místa, kam turisté většinou nechodí. prochazka-7.jpgTrochu to tu až působí dojmem, že si celá Paříž na chvíli zdřímla. Je to přesně to místo, které vám poskytne čas jen pro sebe a své myšlenky. Přineste si dobrou knihu nebo piknikový koš, pohodlně se usaďte pod strom, na chvíli vydechněte, pozorujte hráče pétanque a staňte se nepozorovanou součástí pařížské scény.
 
V roce 2009 sice náměstí přišlo v důsledku choroby o své vzrostlé kaštany, ale dnes tu už dávno rostou nové a náměstí je stále stejně romantické. Možná i proto si jej Woody Allen vybral jako filmovou lokaci pro film Půlnoc v Paříži. Pamatujete si ještě na scénu, v níž Adrianu, múzu Picassa a Modiglianiho, odváží do období Belle Époque kočár tažený koňmi? Ta se totiž natáčela právě tady.
 
Pařížské pasáže – příjemné ohlédnutí do časů dávno minulých
prochazka-5.jpgNádherně zrestaurované pařížské kryté pasáže se sice ve většině případů nacházejí mimo turisty vyšlapané cesty, přesto nejsou žádným tajemstvím. Skutečné tajemstvím už ale je, že dodnes existují místa, která vás vezmou na cestu do minulosti, do období krásných časů (Belle Époque) z let 1871–1914. Stačí projít vstupní branou do pohádkových secesních galerií a na starobylá nádvoří. Pokud právě plánujete cestovní itinerář, vyhraďte si jedno odpoledne a vydejte se na průzkum krytých pasáží do 2. a 9. pařížského okrsku.
 
Historické nákupní pasáže v okolí Grands Boulevards (Velkých bulvárů), které vedou od Place de la Bastille přes Place de la République až k Place de la Concorde a platí za nejstarší ukázku pařížských bulvárů, odnepaměti lákaly bohaté Pařížany k nákupům, ať už bylo počasí v Paříži jakékoliv.
 
Nikam nespěchejte, prohlížejte si nádherné výkladní skříně elegantních obchodů a butiků, nebo si uvnitř některé z galerií dejte kávu a ochutnejte pověstné pařížské speciality. Na chvíli si až budete připadat jako postava Zolových nebo Balzacových románů.

Adéla Vavřačová, Radynacestu.cz, foto: Shutterstock.com a Paristep.com 

prochazka-6.jpg