Jdi na obsah Jdi na menu
 


Stoletá zahrada růží u Paříže

22. 5. 2012

la-roseraie-1.jpgV centru města L’Haÿ-les-Roses na jižním předměstí Paříže, v rozlehlém parku se stoletými stromy a drobnou dřevěnou starou kaplí, se nachází i unikátní zahrada růží „La Roseraie“ - první zahrada růží ve světě.

Zahrada je v jarních měsících přehlídkou barev a vůní, nekonečnou paletou tvarů a konstelací lupenů růží. 16 tisíc růžových keřů představuje na 3 300 různých druhů růží! „La Roseraie“ (v překladu „Zahrada růží“) v oblasti Val-de-Marne je výsledkem vášně Julese Gravereauxa, který před sto lety požádal designéra zahrad Edouarda Andrého, ala-roseraie-2.jpgby mu v jeho letním sídle navrhl zahradu, jejíž jedinou ozdobou bude růže. V roce 1899 Jules Gravereaux tak netušil, že bude tvůrcem první zahrady růží ve světě.

Aleje zahrady sbíhající se do centrální části, která se nazývá „zahrada nejkrásnějších růží“, jsou protkané růžemi v tvarech keřů, plazícími se, růžemi na dlouhých stopkách, růžemi zdobící sochy, pergoly, obloukovité vzpěry, sloupy nebo girlandy. Na pravé straně zahrady jsou staré odrůdy růží: botanické růže, růže z Dálného východu, zahradnické růže z 19. století, na levé straně jsou současné odrůdy z Francie a jiných zemí od roku 1950 až po současnost. Výjimečnost zahrady je světově uznávaná, je zapsána i v doplňkovém inventáři historických památek. Královnou květnových růží je táhlý růže silné vůně 'Maigold', jejíž oranžové puky se otevírají do širokých květů (o průměru 9 cm) a jejich bronzově žluté lupeny mají zlatavé okraje.

Při procházce alejemi mezi růžemi zahrady, vdechujíc silné parfémy přírody, nevěřícně kroutím hlavou nad dokonalými kompozicemi lupenů růží. Člověk si uvědomí, že ty nejkrásnější a na pohled nejhonosnější růže jsou častokrát bez vůně a také to, že růže je nejkrásnější ve svém příslibu krásy, když se puk jen začíná otevírat, předtím nla-roseraie.jpgež se naplno rozvine. Plně rozkvinutá růže je krásná, ale hranice k vadnutí je už příliš křehká.

Přístup od Paříže: Linkou metra B zastávka Bourg-la-Reine, pak autobus číslo 192 nebo 172, nebo metro linka číslo 7, zastávka Porte d'Italie, pak autobus číslo 184 (nebo 286 přes svátky).

Maria Dopjerova-Danthine, Paristep 

 

Náhledy fotografií ze složky Paříž parky | Jan Schinko jr.