Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pařížská škola v aristokratickém zámečku

10. 11. 2013

clichy-1.jpgStátní základní škola na ulici rue de Clichy, číslo 10 na severu Paříže je školou jako mnohé jiné, s 12 třídami prvního stupně od CP (čili 1. třídy) po CM2 (5. třídy). Pyšní se však unikátní rysem, že se nachází v prostorách aristokratického zámečku Wendel postaveného v letech 1856-1864.

Děti si asi neuvědomují romantiku trávení přestávek na dvoře se zrenovovanou fontánou, v těsné blízkosti impozantního kostela Sv. Trojice, či pospíchání s aktovkami po točitém schodišti s cifrovaným zábradlím, otevírání dveří a oken starobylými klikami, avšak mnozí učitelé by určitěclichy-2.jpg přivítali mít sborovnu se starodávným krbem, pozlacenými dekoracemi na stropě, či mramorovými sochami.

Po projití vysokou branou výšky okolo 5 metrů, která v 19. století umožňovala kočárem s koňskými spřeženími přejet do dvora, se ocitnete v kryté galerii se sněhově bílými stěnami s vysokými klenbami a ozdobnými kamennými freskami, pod nohama se pod vašimi kroky vesele hýbou drobné, volně uložené dlaždice ze smrkového dřeva.

Fasáda budovy je zdobena velkým písmenem „W“, iniciálou jména „Wendel“, původního majitele budovy, představitele jedné z nejznámějších průmyslových dynastií ve Francii, známých svými ocelárnami. Iniciály rodiny Wendel jsou přítomny také ve školním dvoře, nalevo v cihlové části byly prostory pro koně a domácí zvířata. Na vchodové bráně ruku láká masivní pozlacené klepadlo se lví hlavou. Bohatý nábytek honosně doplňoval aristokratickou budovu, spolu s množstvím uměleckých děl, hlavně malby francouzské, vlámské a holandské škclichy-3.jpgoly ze 17. a 18. století.

V 20. století, soukromý zámeček za kostelem Svaté Trojice „Sainte-Trinité“ ztrácí ze svého lesku, v roce 1985 byly jeho prostory využívané pojišťovací firmou. Před několika lety město Paříž odkoupilo hotel Wendel za 11 milionů euro a k ceně dnešního architektonického klenotu je třeba přidat 12 milionů euro, které byly nezbytné pro rekonstrukční práce trvající 16 měsíců. Komplex je bezbariérový, může přijmout i tělesně postižené žáky, či návštěvníky.

Přes víkendy, večery a školní prázdniny zámeček mění svou tvář a vrací se do své honosné minulosti. Škola propůjčuje své prostory na různé koncerty, přednášky, semináře a recepce. 

M.D.D., Paristep