Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ptačí trh na ostrově Ile de la Cité

2. 4. 2012

titul.jpgU Justičního paláce na ostrově Ile de la Cité, na náměstí Louis-Lépine, jen pár kroků od impozantní fontány Saint Michel, si nelze nevšimnout proslulý trh rostlin a květin. Trh, který je součástí Paříže od roku 1808, v zelených kovových krytých stáncích nabízí různé druhy a barvy orchidejí, rododendronů, kaktusů; exotických rostlin a množství jiných květů, či zahradnických ozdob.

Mnozí turisté však nevědí, že jednou do týdne se tento trh stává „marché 1.jpgaux oiseaux“ - ptačím trhem. Už při východu ze zastávky metra Cité při posledních schodech se vám do uší dostává veselé štěbetání nesčetných druhů andulek, kanárků, kolibříků, či papoušků. V klecích poukládaných na zemi zde najdete i kurovité domácí ptactvo, kohouty a dokonce za 10 euro si můžete koupit i holuba. Kromě ptactva jsou tu i akvária s barevnými rybkami, křečci, králíci, morčata a pytle se ptačím zobem.

A nejen ptáci se tu prodávají. Ptačí trh je i zajímavou přehlídkou klecí. Starobylé, klasické, moderní, kovové, dřevěné, umělecky tvarované klece, v pozadí s pohledem 2.jpgna katedrálu Notre-Dame, dávají sluneční neděli se zpěvem ptáků a vřavou prodejců tu pravou pařížskou atmosféru.

Znalci umí na trhu rozlišit specializované prodejce, kteří jsou skutečnými odborníky, velkochovatele, kteří sem chodí prodat svůj „nadbytek“. Drobné chovatele zde najdete spíše ráno a jsou tu stále méně.

Když jsem se s dětmi vracela z Ptačího trhu, můj tříletý syn se zeptal staršího pána sedícího vedle nás v autobuse, že co si nese ve své igelitce. Než jsem se stihla panu omluvit za synovu zvědavost, on mu odpověděl, že si nese krmivo pro své andulky. A měla jsem pocit, že v hlas se mu až od dojetí třásl, když dodal, že díky jeho ptáčkem se každé ráno probouzí šťastný a že ještě z postele rád poslouchá, jak zobe rozdrobený sladký chléb.

Pokud hledáte pařížský 3.jpgtip programu, který by byl zajímavý pro celou rodinu, včetně dětí, Ptačí trh při Notre-Dame dokazuje, že Disneyland nemusí být jedinou volbou.

Metro: Linka číslo 4, zastávka Cité. Ptačí trh je otevřen v neděli od 8:00 do 19:30 hod.

Maria Dopjerova-Danthine, Paristep

 

Náhledy fotografií ze složky Paříž ulice | Jan Schinko jr.