Jdi na obsah Jdi na menu
 


Barvy Vánoc na veletrhu gurmánů

24. 12. 2012
1.jpgProsincové dny Veletrhu chutí gurmánských požitků (Salon Saveurs des Plaisirs Gourmands) na Porte de Versailles, naladily návštěvníky na atmosféru francouzských Vánoc. Šlo o 31. reprízu tohoto veletrhu, letošní premiérou však bylo téma „Barvy svátků“.

Sto umělců a výrobců prezentovalo vánoční kulinářské novinky. Návštěvníci se procházejí kolem stánků se širokou paletou chutí a originálních nápadů. Ochutnávají sušené ovoce, španělské šunky a salámy, kousky nugátu a zapíjejí je šampaňským Gone Sulcova Epernay, nebo bílým2.jpg burgundským Chablis z oblasti Domaine de la Tour. Při dobrodružném procházení se mezi stánky profesionálních gurmánů objevujete povidla Tří králů. Je to směs fíků sušených na slunci, kdoule, hrušky, meruňky, kandované pomerančové slupky, datlí, ořechů, mandlí, hroznů, dávky skořice a tří druhů koření. Toto koření Fan & Jicé Robin uchovávají v tajnosti.

Barvy francouzských Vánoc a Silvestra jsou z černých lanýžů, jantarového kaviáru, narůžovělé nebo smetanové barvy kachní pečínky „fois gras“, či pestrobarevných makarónek. Během jedné hodiny nám šéfkuchař Yvon Reyss (šampion francouzské amatérské kuchyně za rok 2011) předvádí několik tipů na silvestrovské jednohubky. Název témat jeho kurzů napovídá o jejich obsahu „Den po Vánocích: Brunch v duchu detoxikace“, „Silvestr s přáteli - když se jí až do rána“, „Štědrovečerní večeře milenců - rafinové vášnivé menu“.

Yvon Reyss nás zasvěcuje do přípravy malých lívanečků zdobených taramou (turecká a řecká specialita ze slaných rybích vajíček) nebo Nutellou. K přípravě receptu potřebujete jeden3.jpg bílý jogurt z plnotučného mléka, trochu mouky, jedno vejce, špetku soli a půl sáčku kvasnic. Pět ingrediencí, které je třeba rychle zamíchat, abyste dosáhli hladkou hmotu na těsto. Rada šéfkuchaře je nechat těsto hodinu vychladnout a na středním ohni malou naběračkou dávkovat kulaté lívanečky, které je třeba šikovně převracet hned jak se na jejich povrchu začnou objevovat malé bublinky. Vaření je uměleckým řemeslem, je třeba umět reagovat na každou situaci. Lívance musí být zbarveny jemně do zlatova. Ozdobné taramou, nebo nutellou, fantazii se však meze nekladou. Stejně zdařilé a chutné jsou s kyselou smetanou, uzeným lososem, olivovou pomazánkou, baklažánovým kaviárem, nebo sýrem s bylinkami.

Důležitá rada šéfkuchaře, lívanečky musí mít takovou velikost, aby si je dámy mohli snadno dát jako jednohubku do úst - důležitý aspekt ve francouzské kuchyni, dáma jí 4.jpgtak, aby se její jídlo nedotklo koutků úst a šampaňské pije bez toho, aby si navlhčila rty. Mladá, sympatická Číňanka svědomitě vytlačuje Nutellu ze sáčku, šéfkuchař radí a komentuje. Ozdoba na lívanečkách musí být přesně ve středu a pěkně zatočená. Přidá se na ozdobu trocha kaviáru, což nejen chuťově, ale i barevně, udělá z lívanců malé estetické dílo.
 
Při ochutnávce Yvon Reyss komentuje výsledek, v ústech se vám rozplývají, nejsou suché, nelepí se na jazyk, nejsou jako z betonu, což se častokrát stává při lívancích koupených v supermarketu. Cílem je dosáhnout v ústech5.jpg jemnou chuť sametu. A pohár šampaňského k lívanečkovým jednohubkám vás zaručeně osvěží.

Dále nám dává tip na ozdravnou, očistně-vitamínovou kúru - „la Soup des fruits“ (ovocná polévka), malé kalíšky naplněné malinami a ostružinami plovoucími v rybízové ​​šťávě a ozdobené lžičkou sojového jogurtu, tedy maximum vitamínů, minimum kalorií a žádný cukr. Hned se cítíte zdravější a připraveni dělat ty nejambicióznější předsevzetí do nového roku. Ať je bohatý na chutě, vůně, barvy, zážitky a dobrých lidí!

Maria Dopjerova-Danthine, Paristep
 

Náhledy fotografií ze složky Paříž vánoční | Paristep