Jdi na obsah Jdi na menu
 


Předvánoční Paříž

15. 12. 2014

vanoce-1.jpg

V kostele Saint-Sulpice mezi zástupem stovek dřevěných židlí je stůl se čtyřmi širokými bílými svícemi. Jedna je již načatá, druhá se za dva dny také začne zkracovat. Kolébka v Betlémě je ještě prázdná, ustlaná čerstvá sláma čeká na Ježíška. Každoročně se snažím naladit na atmosféru vánočních trhů v Paříži, ať už je to na Montparnasse, na La Défense, na Trocaderu, Champs-Elysées, či na Saint-Germain. Nedaří se mi se ztotožnit se zástupem bílých komerčních stánků prodávajících produkty z celého světa a naladit sevanoce-2.jpg na atmosféru prodavačů v červených santaclausovských čepicích.

 

Předvánoční čas v Paříži pociťuji a prožívám na jiných místech. Blízkost Vánoc visí ve vzduchu, když už i děti v Paříži mají na hlavách čepice, když pekárna Poilâne v 15. okrsku má ve výkladu na motouz zavěšené vánoční sušenky z máslového těsta, když listy na stromech v celé Lucemburské zahradě se dají spočítat na prstech jedné ruky, prázdné květináče čekají na své jarní šaty, když se běloba pískovce pařížských budov vyjímá ještě více v šedi krátkých dní a ve světle vánočních výzdob.

 vanoce-3.jpg

V páteční podvečer kráčím ze čtvrti Odeon k náměstí Saint-Sulpice. Za výkladem pekárny prodavačka zavěšuje na stěnu plátěný adventní kalendář ve formě vánočního otce „Père Noël“. Procházím kolem luxusních výkladů s jemnou vánoční výzdobou, které dominují červená a bílá, za výlohami saténové župany, čokolády ve tvaru vánočních ozdob, parfémy a elegantní kabáty. Za výkladem obchodu „Cire Trudon“ se starodávnou královskou výrobou vosku, založenývanoce-4.jpgm v roce 1843, se svíčkami hrdě nesoucími své několikaciferné ceny, pozoruji ženu ve vlněném kabátě diskutující u pokladny se čtyřmi dlouhými bílými svíčkami v ruce. Na prázdném náměstí Saint-Sulpice se svátečními výlohami ulic k němu se sbíhajícími, holub a holubice hrají svou milostnou hru na hlavě kamenného lva. Po hře zatřepou křídly a odletí směrem k věži kostela. Na náměstí zastaví žluté poštovní auto s nápisem „usmívejte se, možná je v tomto kamionu pro vás milostný dopis.“ 
 
V kavárně „Café Madame“ na ulici „rue Madame“ mi ke stolu pod zrcadlem s kresbou pařížského pána a dámy přinášejí dvě bledé crêpes s jahodovým džemem. Na vedlejším nástěnném zrcadle je bílou barvou nakreslená hlava „madame“ v klobouku. 

 

 

Několik očividně častých hostů je zde pohodlně usazených, čtou noviny, přežívvanoce-5.jpgají, sledují televizi, diskutují s číšníkem za barovým pultem, popíjejí kávu. Skupina šedesátníků bujaře odchází. Několik minut po jejich odchodu přijde z misky na stole číšnice posbírat jejich platbu.  

Ulice Soufflot každým krokem směrem k Pantheónu odhaluje o něco více z Eiffelovky. V kavárně „Café Juliette“ sedí mladík s knihou otevřenou na kapitole „plicní edém“, bez jediného zbytečného pohybu jde očima po řádcích, po několika minutách obrátí stranu. Dívka se sluchátky na uších se kontinuálně snaží dát do jedné poslušné kopy několik desítek rozházených papírů. Prstem vyťukává po částech nákresu ledviny. Každý jak nejlépe umí podle svých mnemotechnických pomůcek. Obcházím Pantheon obalený plachtou s fotografiemi lidí, zakrývajících opravné práce, před ním spousta kýčovitých vánočních stromků s bílými a růžovými koulemi. A dostávám se k náměstí Contrescarpe, pod malými vánočními světly, procházím kolem nádoby s horkou vařící se čokoládou Deville, vánočních smrků svázaných ve středu ulice Mouffetard, kolem hnědých krabů, černých lahví vína, bílých sýrů, čokolád, čokoládového vláčku posypaného cukrem jakoby sněhem, sáněk naložených lentilkami, svítícího medvěda na velkých čokosáních, čokoládových koulí na stromku, bílých ústřic St. Jacques, růžových krevet, zelených šneků a pichlavých kulatých mořských ježků. Pečou se na rožni kuřata, mandarinky sousedí s asijským ovocem liči, houby s ořechy. Čokoládovna Jeff de Brugges ví, že její výklad patří mezi ty nejlákavější, italské prodejně dominují vánoční balení Panettone.  

Pařížské Vánoce jsou ve vůních a drobných hustých světýlkách visících nad starými ulicemi Paříže. Ve vánočním období se ve vzduchu přátelsky potkávají vůně smrků z květinářství, ovoce a zeleniny, pečené drůbeže, vůně jdoucí z pekáren a od pouličních prodejců pečených kaštanů.
 
Maria Danthine-Dopjerova

vanoce-6.jpg

 

Náhledy fotografií ze složky Paříž Vánoce | Jan Schinko jr.