Jdi na obsah Jdi na menu
 


Japonské zahrady

27. 8. 2014

jap-1.jpgNa západě Paříže, v části Boulogne-Billancourt je kousek Japonska. Kousek Japonska, tak, jak si ho vysnil a zrealizoval bankéř Albert Kahn s jeho myšlenkou na jednom místě zkombinovat různorodost scenérií naší planety. Na konci 19. století má Albert Kahn už docela slušné bohatství a jeho rozhodnutí usadit se padne na město Billancourt-sur-Seine. Bankéř se usadil v roce 1893 na břehu Seiny, na Nábřeží 4. září. Místo, které bylo v polovině 19. století převedeno na „promenádu​​“, aby se Napoleon III. mohl jap-2.jpgpřemisťovat ze Saint-Cloud do Boulonského lesíka a na hipodrom Longchamp.

Procházejíc vedle plotu a okrajích zahrady, návštěvník netuší, do jakého světa po vstupu vejde. Ocitne se v pohádkové mozaice zahrad japonských, anglických, v Modrém lese, či v lese připomínajícím francouzskou oblast Vosges. Albert Kahn kreativně zkombinoval Japonsko, Anglii a Francii, spolu s Francií kousek hor, které mu připomínaly jeho dětství z Dolního Porýní. Vzpomínkou na jeho cestu do Japonska na konci 19. století jsou i dva japonské domy, které přinesl v demontovaných částech ze své cesty.

V zahradách se konají různá představení, prohlídky s vyprávěním příběhů, či pohádek pro děti. Během naší návštěvy se dětem věnuje temperamentní vypravěčka příběhů. Mladá žena s vjap-3.jpgelkým bříškem, kterému podle mého odhadu zbývají tak dva měsíce, dává obdivuhodnou energii do příběhů o cholerickém samurajovi. Králi, který se vrací do svých zahrad, kde najde všechny květiny vyschlé, či chlapci, který se vydal za ztraceným modrým ptákem. Lehkým krokem, chvílemi během se přemisťuje po zahradách, děti utíkají za ní za jejího křiku, že ať ji rychle následují, aby je nesežral lidožrout. A pro děti se příběh stává skutečností, vyplašeně překotně utíkají za ní, občas se ohlédnou, zda jim lidožrout není v patách. Vypravěčku doprovází hrou na píšťalku hudební zahradník.

Zahrada je oázou klidu po celý rok, z rozkvétajících stromů a květin však budete mít největší radost na jaře. Je příjemným místem na rodinný výlet, na romantickou procházku, na chvíli ticha s knihou v ruce, na objevení méně známých rostlin a stromů, na japonský zážitek na kraji Paříže. Součástí zahrady je i muzeum se stálou výstavou přibližující návštěvníkům osobnost Alberta Kahna, jeho životní cestu, setkání a myšlenkové pochody, které ovlivnily jeho dílo.

Vstup: 2,50 euro, pro studenty zdarma. Metro: Pont de Saint Cloud 

Maria Danthine, Paristep
 
jap-4.jpg
 

Náhledy fotografií ze složky Paříž parky | Jan Schinko jr.