Jdi na obsah Jdi na menu
 


Západ slunce ve Vítězném oblouku

13. 5. 2012

sunset-paris.jpgDvakrát do roka, v květnu a v srpnu, v průběhu několika dnů bulvár Champs-Elysées nabízí výjimečný pohled. Slunce v linii západu za horizont prochází přímo středem Vítězného oblouku. Loučí se tak se dnem pod majestátním obloukem Arc de Triomphe.

Událost je pokaždé netrpělivě očekávaná fotografy z celého světa. Na jaře 2012 ohnivá koule schází přímo ve Vítězném oblouku ve dnech od 10. do 13. května.

Přestože v minulosti mnozí architekti záměrně situovaly základy a kameny staveb tak, aby se shodovaly se slunečním slunovratem, stavby a památky, jejichž historie je poměrně nedávná, se nacházejí na ose dráhy východu, či západu slunce často náhodou.

Jak je uvedeno na webstránce www.futura-sciences.com, při pozorování tohoto jevu, třeba správně odhadnout vzdálenost od Vítězného oblouku. Pokud jste příliš blízko, tak poměr velikosti Slunce a Vítězného oblouku neumožňuje tu správnou perspektivu. Psunset-paris-2.jpgokud jste příliš daleko, tak vidno vrchní část moderního Vítězného oblouku „Grande Arche“ a ta protíná okruh Slunce.

Futura Sciences rovněž uvádí zajímavý fakt, že právě díky znečištění, jak je to i při sopečných výbuších, prach zbarvuje do červena západy Slunce. Možná někoho bude zajímat informace, že s posunem několika dní stejný jev lze pozorovat v ose velkého kanálu zámku ve Versailles.

Mária Dopjerová-Danthine, Paristep

 

Náhledy fotografií ze složky Paříž v noci | Jan Schinko jr.