Choď na obsah Choď na menu
 

Jak do Paříže

30. 1. 2020

00.jpgJedna z prvních myšlenek, uvažujete-li o návštěvě Paříže, zřejmě bude, jak se tam dostanu a čím budu cestovat. Nejezdíte-li pravidelně a nemáte-li již svoji oblíbenou dopravu, dovolím si základní možnosti rozebrat a přidat i své zkušenosti. Vyloučíme-li pěší túru, nabízí se nám z cenově dostupné dopravy - auto, autobus, vlak a letadlo. Kolo, motocykl či dobrodružnou jízdu stopem vynechávám.

Cesta AUTEM vás napadne zřejmě jako první. Svobodně zvolíte čas, trasu a máte01.jpg oproti jiným typům cestování velkou míru nezávislosti. V porovnání s ostatní dopravou se cesta finančně vyplatí až od tří pasažérů. Je třeba vzít v úvahu nejen náklady na pohonné hmoty, ale i mýtné ve Francii (pokud se nechcete „drkocat“ po okreskách) a časem i připravovaná dálniční známka v Německu. Pokud nemá vaše ubytovací kapacita k dispozici parkovací místo, připočtěte si i náklady za parkování, které patří ve vnitřních obvodech Paříže k nejvyšším v EU. Vlastní auto v Paříži nemá smysl, vzhledem k častým zácpám. Výhodněji, levněji i pohodlněji zvolíte jiné druhy přesunů. Cesta trvá např. ze st02.jpgředních Čech zhruba 10 (i více) hodin, řidič (pokud se nestřídáte) přijede poměrně unaven. Z menších aut vylezou v horší kondici všichni. Jednou z mála výhod automobilu je možnost mít s sebou více i rozměrnějších a těžších zavazadel. Plusem auta je i skutečnost zajet/zastavit si přímo u hotelu. Ostatní doprava tuto možnost nemá a musíte po Paříži s jistou časovou a finanční ztrátou cestovat. Automobilem můžete cestou navštívit i další místa. Opomenout se však nedá starost o vůz, možnost poruchy či nehody, což ideální dovolenkové pohodě nepřidá...

Další možností je AUTOBUS. Přímé linky do Paříže provozuje několik firem, jejic03.jpgh nabídka cen a služeb je podobná. Je třeba se připravit na zhruba 14 hodinovou cestu, většinou přes noc. Lze to vydržet, ale přijedete do Paříže značně unaveni, obzvláště lidé vyšších postav mívají problémy. Přeprava tam i zpět vám zabere 2+2 dny, což je - především při kratší době pobytu - značný nepoměr. Pohltí to až moc času z vaší cenné dovolené. Tuto skutečnost nenahradí ani příjemná stewardka, ani vymoženosti typu promítání filmů na nekvalitních monitorech, poslech hudby, wifi fungující jen na českém území nebo nápojů zdar04.jpgma z prášku. Autobusy mívají problém s klimatizací resp. vytápěním. Sedět či spát 14 hodin v přední mrazivé, nebo naopak v zadní přetopené části vozu není ideální. Cestou do Paříže je třeba počítat na německém území s častými prohlídkami německé policie, které zahrnují zhruba půlhodinové zdržení. Podobné (naštěstí výjimečné) kontroly provádí i francouzská policie a to včetně vyložení všech zavazadel a detailní prohlídky autobusu. Kladným bonusem autobusové přepravy je relativně menší poplatek za další zavazadlo, odpadají i prohlídky (na rozdíl od cesty letadlem) jejich obsahu, takže si vezete (a můžete zpět dovézt věci), které by v letadle byly problematické.

K cestě do Paříže je možnost zvolit i VLAK. V současnosti bohužel přím06.jpgý spoj bez přestupu z Čech do Paříže nejezdí, tudíž tato cesta vám zabere delší přípravu a bez několika přestupů se neobejdete. Jako nejvýhodnější mi přijde zakoupení jízdenky přes internet od Deutsche Bahn. Zvolíte-li jako výchozí (a zpět cílové) místo nějaké blízké město v Německu, třeba Furth im Wald (nebo za Chebem Marktredwitz), čerpáte tím Europa-Spezial slevu a jízdenka vás vyjde (zaplacená s větším časovým předstihem) na polovinu oproti autobusu. K tomu samozřejmě doprava, asi taktéž vlakem, z Čech do konkrétního příhraničního německého města. Pojedete však celý den, v říši poměrně pomalu. Cesta ubíhá rychleji 07.jpgteprve koridory TGV na francouzském území. Výhodou vlaku je cena, větší pohodlí, nejste tak omezeni na zavazadlech, můžete se projít, využít jídelní vůz atd. Vzhledem ke složitější přípravě, nepohodlným přestupům a delší době cesty, není zatím vlak k automobilu nebo letadlu zajímavou alternativou. Záporem vlaku, resp. jízdních řádů, je i skutečnost, že dříve než kolem 10 hodiny večerní se zpět do ČR nelze dostat. Bonusem je fakt, že přijedete do centra Paříže na Gare de l‘Est. Odtud už kamkoliv dojedete metrem nebo dojdete pěšky a odpadá tak čas a náklady na cestu „z“ a „na“ letiště.

Poslední a nejvýhodnější možností je LETADLO. Díky několika tzv. „nízkonákladovk08.jpgám“ vás let vyjde (zakoupený s časovým předstihem) na méně než cesta autobusem. Dvě hodiny strávené na palubě těchto, nejen na pohled méně pohodlných letadlech, se dají vydržet v dobré duševní i fyzické kondici. Daní za nízkou cenu je však popojíždění letištním autobusem v rámci areálu CDG či Orly, časté ranní nebo večerní termíny letů a různorodá nabalující se zdržení. Rychlé odbavení a větší péči o klienta u těchto společností nečekejme. Standardní leteckou společností se však vzhledem k době letu cestovat nevyplatí. Nevýhodou letecké přepravy j09.jpge i časový předstih přítomnosti na letišti a dále cesta z vašeho domova (nebo z hotelu v Paříži) na dané letiště, která pohltí v součtu více času, než let samotný. Omezení obsahu a velikosti zavazadel, kontroly i systém příplatků leteckých společností nutící vás toho vozit co nejméně, není taktéž pro klienta pohodlné. Je třeba zmínit i riziko nepřízně počasí (především v zimě), tradičních stávek personálu nebo i výbuchu sopky na Islandu. Pro tyto eventuality je dobré mít připravenou záložní variantu přepravy. Poměr cena/výkon však vychází u letadla vzhledem k času nejlépe a proto ho k cestování ze střední Evropy do Paříže - a zpět - doporučuji.

Nebydlíte-li ve městě, ze kterého do francouzské metropole odlétáte a připočtete i nutné časové rezervy, různá čekání a cestu mezi letištěm a hotelem v Paříži, tak i toto cestování vám pohltí nejméně půl dne. Za tu dobu byste v Paříži byli vysokorychlostním v10.jpglakem. Nastoupit třeba v Brně, Č. Budějovicích nebo v Plzni rovnou na TGV a za 7 hodin vystoupit v centru Paříže by bylo nejideálnějším (logicky i nejlevnějším) a nejpohodlnějším řešením. Mnozí by ho rádi upřednostnili před leteckou přepravou. Bohužel, ani v současné sjednocené Evropě, budování vlakových vysokorychlostních koridorů nejde tak rychle, jak by si vývoj civilizace zasloužil. Stále přepravujeme zboží i osoby v Evropě po silnicích nebo nad zemí a jako před 100 lety spalujeme ropné deriváty ničící naši peněženku i životní prostředí...

Jan Schinko jr., Paristep

 
 

 

Portrét


Jazyky

ČeštinaEnglishSlovenčina

Facebook

Facebook

Letní Paríž

Léto

NotreDame

NotreDame

Paristep

Autor